4

Czym jest leasing bezpośredni?

Leasing często kojarzymy z wypożyczaniem samochodu lub jakiejś maszyny. Z ekonomicznego punktu widzenia, leasing dzielimy na kilka rodzajów. Przykładem najczęściej spotykanego rodzaju leasingu jest leasing bezpośredni.

Na czym on polega? Z leasingiem bezpośrednim mamy do czynienia wówczas, gdy stroną udostępniającą przedmiot leasingu użytkownikowi do korzystania w celach zarobkowych jest producent tegoż przedmiotu. Zaczerpnijmy przykłady z życia.

Leasing bezpośredni był wykorzystywany w celu monopolizacji rynku przez wytwórców maszyn np. do produkcji obuwia. Ten rodzaj praktyk monopolistycznych polegał na zmuszaniu kontrahentów do zawierania niekorzystnych transakcji wiązanych. Z kolei leasing pośredni odróżnia się od tego bezpośredniego jedynie liczbą podmiotów, np. dochodzi do transakcji pomiędzy producentem a użytkownikiem rzeczy, a ponadto występuje wyspecjalizowana firma leasingowa, która tę transakcję finansuje.

W przypadku leasingu pośredniego występują minimum trzy podmioty gospodarcze: producent, pośredniczące przedsiębiorstwo leasingowe oraz użytkownik inaczej nazywany leasingobiorcą. Firmy, które nie są właścicielami określonego przedmiotu, jedynie go finansują. Mowa tutaj przede wszystkim o bankach, firmach ubezpieczeniowych, leasingowych i innych podmiotach obracającymi dużymi kapitałami. W obecnych czasach najczęściej mamy do czynienia z leasingiem bankowym. W większości przypadkach, to właśnie banki potrafią wyleasingować każdy środek trwały potrzebny do użytku leasingobiorcy.

Ciekawe wpisy o budownictwie i nieruchomościach:

About the author:

Tags: Szybkoschnący Impregnat dekoracyjny zastosowanie, Szamba Betonowe Piaseczno, Vademecum elektryka SEP, durobet ceny, Tanie multiplikatory, trioxygen 5, ra nails lakier hybrydowy, rodogosz ogrody, usuwanie graffiti toruń, highlightersmink, złomowanie auta tarnobrzeg

sprzątanie grobów Warszawa na powązkach cywilnych, Montaż klatek bezpieczeństwa w warsztacie w Poznaniu, tanie taxi ketrzyn, Umywalka Simas Arcade 105x56cm AR874, Lampa wisząca Gracia 40cm, przeszczep chrząstki warszawa, separator koalescencyjne z bypassem, Primacon taśmy transportujące, okna antywłamaniowe Radom Puławy, wypożyczalnia igłofiltrów elastycznych